Los Angeles kenti, New York’tan sonra Amerika’nın ikinci büyük kentidir. 1.202 km2’lik bir alanı kaplayan Los Angeles, dünyanın en büyük yüzölçümlü kentlerinden birisidir. San Gabriel Dağları ile Büyük Okyanus arasındaki geniş bir kıyı ovasına kurulmuştur. Yıl boyunca ılıman bir iklimi olan kentte sis eksik olmamaktadır. Kentin ilk kurulduğu alanı da kapsayan Los Angeles kent merkezi, günümüzde kentin doğu bölümünde kalmıştır. Burası bir iş ve alışveriş merkezi olmanın yanı sıra, Old Plazadaki ve Olvera Sokağı’ndaki Meksika dükkânları ve lokantalarıyla çok renkli bir yerdir.

Kentin en yüksek gökdeleni olan United California Binası ve sanat gösterilerinin yer aldığı Müzik Merkezi de bu bölgededir. Japonların oturduğu Little Tokyo ve kentteki Çinlilerin yaşadığı Chinatown da kent merkezinin yakınındadır.

Kent merkezinin batısında, Wilshire Bulvarı çevresinde birçok modern yapının ve şık mağazanın bulunduğu önemli bir alışveriş merkezi vardır. Sinema ve televizyon sanayisinin merkezi olan Hollywood ve gece kulüplerinin yer aldığı Sunset Bulvarı da burada bulunmaktadır. Film yıldızlarının yaşadığı Beverly Hills, Batı Los Angeles’tadır.

Beverly Hills’in yanında çok büyük bir iş ve alışveriş merkezi olan Century City yer alır. Kenti bölen Santa Monica Dağlarının kuzeyinde 1 milyondan fazla kişinin yaşadığı San Fernando vadisi bulunmaktadır. Los Angeles kent merkezinin güneyinde Güney California Üniversitesi’nin de bulunduğu kıyı ovası yer alır. Kıyıda Los Angeles yapay limanı ile Long Beach limanı bulunmaktadır.

Günümüzde müze ve otel olarak kullanılan ünlü İngiliz transatlantiği Queen Mary’nin yanı sıra, ünlü havacı ve sanayici, milyoner Howard Hughes’in tasarlayıp yaptığı ve 1947’de yalnız bir kez uçan zamanının en büyük uçağı Spruce Goose da Los Angeles limanında görülmeyi beklemektedir. Dünyanın en büyük osenaryumu (okyanus akvaryumu) olan Marineland’in bulunduğu Palos Verdes Yarımadası, Los Angeles limanının batısında yer alır. Yarımadanın kuzeyinde ise; dünyanın en büyük yat limanı olan Marina del Rey bulunmaktadır.