Amerika’da lise eğitimi almanın en büyük avantajı müfredatında sosyal ve fen bilimi alanlarındaki en geniş programları sunmasıdır. Öğrencilerin başarılı oldukları derslere yönelmelerini sağlamanın yanında başarılı oldukları sosyal ve sportif alanlarda da farklı seçenekler sunan liselerin bulunması Amerika’da lise eğitimi alan öğrencilerin kariyer planlamaları daha kolay ve doğru yapabilmelerini sağlamaktadır. Bu özelliğiyle birçok ülkenin eğitim sisteminden ayrılan Amerika uyguladığı bu yöntemin öğrencilerin yerleştikleri üniversitelerdeki başarıyla ne kadar başarılı olduğunu kanıtlamıştır.

Lise eğitimlerini Amerikalı yaşıtlarıyla aynı ortamda almak isteyen öğrencilerin 2 seçeneği bulunmaktadır. İlk seçenek Amerika’daki yatılı liselerdir, özel lise statüsünde bulunan bu okullar özellikle yabancı öğrencilerin tercih ettiği konaklamasının eğitim kampüsünde bulunduğu okullardır. Diğer seçenek ise devlet liselerinde 1 senelik bir eğitim süresi ile kısıtlı olan değişim programına katılmaktır. Bu programa düzenlenen sınavlarda başarılı olmuş öğrenciler katılabilmektedir.

Amerika Yatılı Liseler

Lise eğitimini Amerika’da almak veya Türkiye’deki bir lisede eğitim görürken Amerika’daki bir Lise’ye transfer olup lise eğitimini Amerika’da tamamlamak isteyen öğrenciler için uygun olan bir seçenektir. Amerika’daki özel bir liseden kabul almak devlet liselerine göre çok daha kolaydır ve çok daha fazla okul opsiyonunuz bulunmaktır. Amerika’da öğrencilerin ilgi alanlarına göre uzmanlaşan liselerin oluşu eğitimin yanında kişisel gelişim konusunda da çok büyük artılar sunmaktadır. Özel okulların birçoğu yatılı yani öğrenci yurdunda konaklamalı öğrenci kabul etmektedir, aynı zamanda aile yanında konaklama seçenekleride bulunmaktadır.

Amerika Devlet Liseleri

Amerika’daki devlet liselerinde okumak isteyen öğrenciler sadece 1 yıllık süre ile eğitim bu eğitim programına katılabilmektedirler. Süre kısıtlaması olmasının nedeni ise Amerikan hükümetinin şart koştuğu vize kısıtlamalarıdır. Amerikan hükümetinin onay verdiği resmi kurumların sponsorluğunda 1 yıl süre ile Los Angeles, Boston, Chicago ve Seattle gibi büyük şehirlerde eğitim alma şansı sunan Devlet Liseleri Programları ile istediğiniz akademik ilgi alanı, spor ya da boş zaman aktivitelerine göre eğitim alabilir ve eğitiminiz boyunca size destek olabilecek bir aile yanında konaklama imkanına sahip olabilirsiniz.