Şehir ve bölge seçimi, eğitiminizi etkileyecek en önemli unsurlardan biridir ve İngiltere’de dil okulları ülkenin bütün bölgelerine dağılmış; ancak genellikle merkez ve güney İngiltere’de yoğunlaşmıştır.

Londra: Dinamik ve büyük bir şehirde eğitim almak isterseniz Londra’yı seçebilirsiniz. Ancak diğer şehirlere göre yaşam giderleri biraz daha yüksektir. Dil okulu haftalık ücretleri ise 150 Gbp ile 290 Gbp arasında değişmektedir. Ancak öğrencinin seçtiği program süresi ne kadar uzunsa maliyetleri de o kadar düşüktür. Örneğin; Londra’da bir okulun 4 haftalık kurs maliyeti 574 Gbp olduğunda, haftalık ücreti 144 Gbp ‘ye denk gelir; ancak aynı okulun 24 haftalık maliyeti 2121 Gbp olarak belirleniyor ve bu da haftalık ücretin 88 Gbp’ye denk gelmesi demektir.

Brighton ve Bournemouth: İngiltere’nin güneyinde, deniz kenarında daha sakin ve rahat bir ortamda eğitim almak isterseniz Brighton ve Bournemouth şehirleri ilk akla gelen seçeneklerdir. Brighton’da dil okulu haftalık ücretleri ortalama 130 Gbp ile 250 Gbp arasında değişmektedir ve hafta sayısının artmasına bağlı olarak maliyet düşmektedir.

Oxford ve Cambridge: İngilizlerin köklü eğitim geleneğini deneyimlemek açısından da dünyaca ünlü üniversite şehirleri Oxford ve Cambridge’i tercih edebilirsiniz. Her iki şehirdeki fiyatlar Londra’daki ile benzerdir ve dil okulu haftalık ücretleri ortalama 160 Gbp ile 280 Gbp arasında değişmektedir ve hafta sayısının artmasına bağlı olarak maliyet düşmektedir.

York, Liverpool, Manchester, Chester, Bristol gibi İngiltere’nin kuzeyinde ve merkezindeki şehirlerde de daha az Türk öğrenci bulunduğundan öğrenilen dilin daha hızlı gelişimi açısından verimli bir eğitim süreci geçirebilirsiniz.

6 ya da 9 ay gibi uzun vadede eğitim almak isteyen öğrencilere yönelik ekonomik paket, akademik sömestr/yıl programları da vardır. Bu programların başlangıç tarihleri daha seyrek olabilir, eğitim ücretleri standart programlara kıyasla %20 – 30 oranında daha düşüktür.

İngiltere’de Konaklama Maliyetleri

İngiltere’de uluslararası öğrencilere yönelik olarak pek çok konaklama imkanı bulunmaktadır. Bunlar arasında en çok tercih edilenler arasında öğrenci yurtları ve ev ya da oda kiralama seçenekleri yer alır. Konaklama masrafı, öğrencinin yaşayacağı bölgeye ve tercih ettiği konaklama biçimine göre değişiklik göstermektedir. Ortalama olarak haftalık konaklama ücretleri £90 ile £150 arasında değişmektedir.

İngiltere’de Yemek ve Ulaşım Maliyetleri

İngiltere’deki yaşamınız için hazırladığınız bütçeye,; beslenme, konaklama, ulaşım ve günlük sosyal yaşamınız için harcanacak tutarlar da eklenmelidir. İngiltere’de yaşam maliyeti diğer ülkelere göre daha pahalıdır ve yaşam masrafları bölgeden bölgeye değişmektedir. Örneğin; Londra, Oxford, Cambridge gibi büyük şehirlerde geçinme masrafı daha çok olsa da bu genelde öğrencinin yaşam tarzına bağlıdır.

Eğitim masraflarınız haricinde , bir öğrencinin aylık ortalama masrafı okul ücretleri hariç £ 900 – £ 1000 arasında bir tutardır. Londra ve güneydoğu İngiltere’de bu miktar £ 1100 – £ 1200 arasında değişiklik göstermektedir. Yani eğitim ücretiniz dışında İngiltere’de 6 aylık masraf toplamınız Londra ve güneydoğu İngiltere’de konaklama, beslenme, ulaşım, sosyal yaşam giderleriniz her şey dahil ortama 6900 Gbp, diğer yerler için de yine eğitim ücretiniz dışında 6 aylık ortalama masrafınız 5700 Gbp civarındadır.