Kanada’da dil eğitimi almak isteyenlerin program süresinde toplam gider ve masrafları ne kadardır? Örneğin; Toronto’da bir dil okulunda eğitim almak istediğinizde, 6 ay ve üzeri programlar için çok uygun fiyatlar sunulmaktadır. Buna ek olarak konaklama ücreti, eğer bir aile yanında kalıyorsanız haftalık 200-250 Kanada dolarına tekabül etmektedir. Aylık kişisel harcamalarınız için ise minimum 500 ya da 600 Kanada doları gibi bir miktar yeterli olmaktadır; bu da haftalık 120 ya da 150 Kanada doları demektir.

Ayrıca öğrenciler okullarından arta kalan zamanlarda okulların aktivite programlarına göre 5 – 20 Kanada doları gibi çok çok uygun fiyatlara hatta bazen katılımı ücretsiz de olabilen çeşitli aktivitelere dahil olup sosyal anlamda keyifli vakit geçirebilme imkanını bulabilirler. Kozmopolit yapısından dolayı pek çok ülkenin mutfağından da harika yemekler tadabilirler hem de çok uygun fiyatlara. Ayrıca Tim Hortons‘ larda yine çok düşük maliyete yiyecek ve içecek ihtiyacını karşılayabilirler; örneğin bu kafelerde donut dediğimiz lezzetli yiyecekler 1-2 Kanada dolarına satılmaktadır.

Toronto’nun ulaşım sistemi ise tam anlamıyla harikadır. Kanada’nın en büyük ve kalabalık şehri olmasına rağmen trafik neredeyse hiç aksamamaktadır ve şehrin yeraltı sistemi sayesinde ulaşım kusursuzdur. Metro sayesinde şehri bir günde bile gezmeniz mümkün. Üstelik yol masrafınız aylık sadece 112 Kanada dolarıdır. Bu ücretlendirme öğrenciler için olanıdır ve yetişkinler için bu ücret 141.50 Kanada dolarıdır. Öğrenci kimliğinizi, kayıtlı olduğunuz okulun kabul kağıdı ve pasaportunuzla birlikte okulunuzun yönlendireceği lokasyondaki metro istasyonuna giderek çıkartabilirsiniz. TTC Metropass denilen aylık ulaşım kartınız ile otobüs ve metro ağından oluşan Toronto Transit Commission (TTC) ‘I kullanarak şehri rahatça gezebilirsiniz. Ayrıca aylık olarak alacağınız TTC Metropass kartınızı bulunduğunuz ayın bitimine 1-2 gün kala istediğiniz herhangi bir metro istasyonunda öğrenci kimliğinizi göstererek 112 Kanada dolarına temin edebilirsiniz ve 1 ay boyunca istediğiniz kadar şehir içinde seyahat edebilirsiniz.