Barcelona, İspanya’da Katalonya Özerk Topluluğu ve Barselona ilinin merkezi ve İspanya’nın ikinci büyük kentidir. Ülkenin kuzeydoğusunda, İspanya-Fransa sınırının yaklaşık 150 km güneyinde yer almaktadır. İspanya’nın Akdeniz kıyısındaki en önemli limanı ve ticaret merkezidir. Kendine özgü kültürü ve güzelliğiyle ün yapan şehrin, Gaudi’nin başını çektiği modernizm akımıyla planlanmış, 1900’lerden kalma ızgara planlı modern bölümü ilgi çekmektedir. Şehir, 1992 Yaz Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmıştır. AB sınırları içindeki altıncı büyük metropoliten alandır.

Barcelona, söylentiye göre İÖ 3. yy’da Kartacalılar tarafından eski bir İberya üzerine kurulmuştur. Kentin adı da bir olasılıkla Kartaca’nın ünlü yönetici ailesi Barkaslardan gelmektedir. İÖ 218’de Romalılar tarafından fethedildi ve İÖ I. yy’da sömürge statüsü aldı. Kent Roma döneminde Colonia Faventia Julia Augusta Pia Barcino adını almış, Magriplilerce de Barcaluna olarak adlandırılmıştır. 415’te Vizigotların işgal ettiği kent, 717 dolaylarında Arapların eline geçti.

801’de Karolenj Hanedanı’ndan I. Louis kenti Araplardan alarak kendi topraklarına kattı. Barselona kontları bu dönemde özerkleştiler ve 11. yüzyılda Katalonya’nın geri kalan bölgelerini de denetimleri altına aldılar. 1137’de Katalonya ve Aragon’un birleşmesiyle kentte ticaretle uğraşan varlıklı sınıfların siyasi gücü arttı. Kısa sürede Barselona, Akdeniz ticaretinde Cenova ve Venedik’le boy ölçüşür hale geldi. Katalonya’daki sanayi kuruluşlarının dörtte üçü Barselona ve çevresindedir. Buradaki üretim, toplam ülke üretiminin önemli bir kısmını oluşturmaktadır.