Avrupa Birliği’nin kurucu üyesi olan Fransa kalabalık şehirleri, zengin asma bahçeleri, Alp dağları yamaçlarındaki köyleri ve ışıldayan Akdeniz plajları ile yılda 75 milyon turiste ev sahipliği yapmaktadır. Paris, Nice, Toulouse ve Marsilya gibi görülmeye değer pek çok şehri bulunan Fransa, Avrupa’nın en büyük yüz ölçümüne sahip ülkesidir ve sanayisi ile turizmi oldukça gelişmiştir. Fransa’da Fransızca eğitimi almayı planlayan adayların bilmesi gereken ve tercihlerinde yol gösterici olabilecek bazı temel bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Fransa’da üniversite eğitimi 3 aşamadan oluşmaktadır. İlk aşama lisans diploması alınan eğitimdir. İkinci aşama yüksek lisans diploması verilir. Üçüncü aşamada ise uzmanlık diploması ve doktora diploması verilmektedir. Eğitim Devlet okullarında ücretsiz sağlanmaktadır. Fransızca ikinci bir dil olarak Dünya’da İngilizce’ den sonra en çok öğrenilen dildir. 28 ülkenin resmi dili olan Fransızca 5 kıtada konuşulan ve tüm dünyada en yaygın olarak kullanılan ikinci dildir.

Dünya üzerinde 250 milyona yakın kişi tarafından ana dil veya ikinci dil olarak kullanılmakta olup Avrupa Birliği Uluslararası Olimpiyat Komitesi Birleşmiş Milletler gibi organizasyonların da resmi dilidir. Güzel sanatların, mutfak kültürünün, modanın, otomobil ürünlerinin ve tasarımının, mimarinin, tiyatro ve dansın Avrupa’daki dilidir. Uluslararası ticaret ve iş hayatında Fransızca bilen bir kişi ikinci bir dile ihtiyaç duymaksızın en az 43 ülke ile iletişim kurabilir ve iş bağlantıları kurabilir. Fransızca İngilizce’ yi en çok etkileyen dildir. İngilizce kelimelerin neredeyse yarısı Fransızcadan gelir. Ayrıca İngilizceden sonra internette en geniş bilgi arşivini Fransızca oluşturmaktadır.