Londra, dünyanın en önemli iş ve finans merkezlerinden birisidir. İngiltere’nin ticari, politik ve kültürel merkezi, hükümetin ve ülkenin tüm firmalarının merkezinin bulunduğu, büyükelçiliklerin ve medya şirketlerinin merkezi olan Londra multi-etnik nüfusun ihtiyaçlarına da adapte olarak moda, müzik ve sanatında merkez haline gelmiştir. Londra, yaklaşık 8 milyonluk nüfusuyla AB’nin ikinci kalabalık şehridir. Bağlı yerleşim birimleri ile birlikte nüfusu yaklaşık 15 milyondur. Londra şehrinde 300’den fazla farklı dil konuşulmaktadır.

Londra, uluslararası turizmin kesişme noktasıdır. Dünyanın en kalabalık hava trafiği Londra hava trafiğidir. 5 uluslararası havaalanı bulunmaktadır. Bunların en büyüğü Heathrow’dur. Heathrow dünyanın en fazla uluslararası yolcu taşıyan havaalanıdır. Londra’daki havaalanları şehir merkezine en fazla 1 saat uzaklıktadır. Londra, yeşili bol olan bir şehirdir. Londra’da 143 adet kayıtlı park ve bahçe bulunmaktadır.

Londra, yaklaşık 2 bin yıl önce Romalılar tarafından kurulmuştur. M.Ö. 43 yılında Roma İmparatorluğu’nun Britanya’yı işgali sonrasında Londonium ismi ile kurulmuştur. Londra dünyanın eski kentlerinden birisidir. Turizm bakımından ise tarihi eserler büyük müzelerde sergilenmektedir. Kültürleri gerçekten bin yıl önceden dünyaya yayılmaya başlamıştır. Londra’ya dünyanın her tarafından gelenler vardır. Bu da Londra’nın tarihi bir şehir olmasının sonucudur.

Londra Metrosu

Londra metrosu, dünyanın en eski metrosudur. 1863 yılında Metropolitan Railway ismiyle açılmıştır. Londra metrosunun yapılma amacı o zamanlar at arabalarından oluşan trafiğin yoğunluğunu azaltmaktı. Yapılan ilk hatlarda da bilinen en gelişmiş teknoloji olarak buharlı trenler kullanılmıştır.

Şehrin belli yerlerinde hala kömür dumanını atma amacıyla açılan havalandırmalar bulunmaktadır. Burası açıldıktan sonra İstanbul’da Tünel, Madrid ve New York’ta da benzer metrolar yapılmıştır. Londra metrosuna Underground denilmektedir. İstasyon levhalarındaki şekil nedeniyle de Londra metrosuna argoda Tube denilmektedir. Londra’da toplamda 274 istasyon bulunmaktadır.

Londra, İngilizce öğrenmek ve İngilizce pratiği yapmak için en uygun yerlerin başında gelmektedir. Kültür birikimi, yaşam seviyesi, dil eğitimindeki kalite ve farklı seçenekleriyle yurtdışında İngilizce eğitiminde lider konumda bulunmaktadır. İngilizce Dil Eğitiminde Londra’yı seçen öğrencilerimize; Uzman Danışmanlarımız her konuda yardımcı olmakta ve Ücretsiz Danışmanlık Hizmetiyle tüm işlemleri titizlikle yürütmektedir.