Life in Malta akdenizin tam ortasında, uzun yıllar İngiltere hakimiyetinde kalmış Malta’da ingilizce ve tatili bir araya getiriyor.

Özellikle yaz aylarında dünyanın her yerinden turistin akınına uğrayan Malta, sahip olduğu kaliteli dil okulları, günlük yaşamındaki İngilizce pratik imkanı ve ekonomik konaklama seçenekleriyle en cazip ülkelerden biri. Size uygun olan Life in Malta programını seçin ve İngilizce’yi yaşamaya başlayın.

Akdeniz ve Avrupa kültürünü bir araya getiren ve konukseverliğini misafirlerine gösteren ada ülkesi Malta İngilizce öğrenmek veya geliştirmek isteyenlere kaliteli ve ekonomik hizmet sunuyor. Ülkenin diğer önemli geçim kaynağı ise turizmdir. Malta bu iki sektördeki kalitesiyle hem dil eğitimi hem de güzel bir tatili bir arada sunmaktadır.

İngiliz Uluslar Topluluğu’nun en eski üyelerinden olan Malta’da İngilizce dil eğitimi ülke için önemli bir gelir kaynağıdır. Bu yüzden malta hükümeti ülkedeki dil okullarının kalitelerini yükseltmeleri yönünde baskı uygulamaktadır. Malta’nın diğer ülkelere oranla en önemli avantajı daha ekonomik şartlar sunmasıdır.

Bağımsızlığı 31 Mart 1979 tarihinde İngiltere’den kazanan Malta’nın İngilizce ve yerli halkın konuştuğu Maltız dili olmak üzere resmi 2 anadil bulunmaktadır. İngiltere’nin sömürgesi altında kalan ülke yaşam tarzı, hukuk sistemi ve günlük hayat gibi birçok alanda İngiliz kültürünü hala yaşatmaktadır.

Malta, vize işlemlerinde dil eğitimi amaçlı başvuruların en kolay olduğu ve vize alma oranının en yüksek olduğu ülkedir. Avrupa Birliği üyesi olan Malta, yeşil pasaport sahipleri için 90 güne kadar vize istememektedir. Akdeniz ikliminin olduğu ülkede sıcak günleri 3 ayla sınırlı olmadığından dil eğitiminin yanında güzel bir yaz tatili yapma fırsatını da sunmaktadır. Türkiye’ye yakın olması ise; hem kısa bir uçak yolculuğu hem de ekonomik uçak bileti anlamına gelmektedir.

Malta’da Yaşam Maliyeti

Malta’daki yaşamınız için hazırladığınız bütçeye, okul masrafları haricinde beslenme, konaklama, giysi, sosyal aktiviteler için harcanacak tutarlar da eklenmelidir. Okul ücretleri hariç ortalama öğrenci masrafının ayda  ortalam 500 EURO tutacağı tahmin edilmektedir. Yaz ayları gibi yüksek sezon olarak tabir edilen zamanlarda ise bu rakamlar 750 EURO’ya çıkabilmektedir.

Malta’da Sağlık Sistemi

Okulların doktorları rahatsızlandığınızda kaldığınız yerde sizi ziyaret edebilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda ilk önce okula haber verirseniz çok daha hızlı sonuç alabilirsiniz. Okulların doktorları ücretli muayene yaptıkları için, doktor ücreti öğrenciler tarafından direk ödenmektedir. Eğer sağlık sigortanız var ise ve geçerli ise, doktor faturası ve muayene raporu ile birlikte Türkiye’ye döndüğünüzde doktor ücretinizi sigorta şirketinizden alabilirsiniz!

Malta’da Çalışma İzni

Malta Avrupa Birliği’ne bir ülke olduğundan diğer Schengen ülkeleri gibi Türkiye’den dil eğitimi amacıyla Malta’ya gitmiş öğrencilere herhangi bir yasal çalışma hakkı sunmamaktadır. Ayrıca Malta gerek nüfus gerekse yüz ölçümü olarak çok küçük bir ülke olduğundan dolayı yapılacak işler de kısıtlıdır ve iş bulabilme şansı çok düşüktür. Yaz ayları turizmden dolayı Malta’da hayat hareketli geçsede diğer zamanlar durgundur. Bu sebeplerden dolayı Malta’da dil eğitimi almayı düşünenlerin gitmeden önce program boyunca masrafları karşılayabilecek ekonomik durumda olmaları gerekmektedir.

Malta’da İklim

Akdeniz’in göbeğindeki Malta Adaları, yumuşak geçen kışları ve sıcak yaz sezonuyla sağlıklı bir iklime sahiptir. Soğuk rüzgarlar, kar, don ve sis Malta’da bilinmeyen terimlerdir. Nisandan sonra seyrek olmakla birlikte yazın neredeyse hiç rastlanmayan yağışlar en çok Eylül ile Nisan ayları arasında görülmektedir.

Sıcaklık kış aylarında ortalama 14.3 C, yaz aylarında ise ortalama 32.6 C civarındadır. Malta adaları, sıcak yaz günleri vegecelerinde denizden esen serin meltemlerle, Temmuz ayı ortalarından Eylül ayı ortalarına kadar devam eden sıcaklığın yüksek olduğu dönemlerde bile, nadiren aşırı sıcaklara maruz kalmaktadır.