American Life Abroad Work and Travel program kayıtları Ağustos ayının 4. haftası başlamaktadır.  Work and Travel Programına katılmak isteyen öğrenciler bu tarihten sonra bizlere ulaşıp işlemlerini başlatabilirler. İşlemlerinizi başlatmak için en doğru zamanın ne olduğunu merak ediyorsanız tabiki mümkün olan en erken zamandır. Nedenlerinden bahsedersek;

1 ) Kontenjanlarımızın Kapanma Riski ; Sizlere daha iyi hizmet vermek için kayıt kontenjanlarımızı sınırlı sayıda tutmaktayız. Kontenjanlarımızın dolma süresi o sezonki yoğunluğa bağlı olduğundan başvurularımızın kapanacağı tarihle ilgili kesinlik belirtememekteyiz. Bu nedenden solayı size önerimiz work and travel program kaydınızı erken kayıt döneminde yaptırmanız olacaktır.

2 ) Job Fair – TURKEY Seçeneğine Katılabilme ; American Life Abroad Yurtdışı Eğitim öğrencileri işverenlerle bir araya getirmek ve başvuru yaptıkları iş seçenekleri için mülakatlarını yüz yüze daha rahat yapabilmeleri için Ocak ve Şubat aylarında Job Fair düzenlemektedir. Bu fuarlara katılabilmek için firmamıza ön kayıt yaptırmış olmanız gerekmekle birlikte, öğrencilere kayıt tarihlerine göre iş seçmekte öncelik gösterilecektir. Eylül ve Ekim aylarında ön kayıt işlemini tamamlamış olan öğrenciler her zaman istedikleri işleri tercih etme şansını yakalayacaklardır.

3) Erken Kayıt İndirimleri; Ön kaydını erken kayıt döneminde yapan öğrencilerin işe yerleştirilmesi, vize dosyasının hazırlanması, Amerika’ya gidiş oryantasyonu gibi prosedürlerde firmamıza kolaylık sağladığı için erken kayıt yaptıran öğrencilerimize indirim ve promosyon sunmaktayız.

4) Vize Alma Şansınız Artar;  programın prosedürü gereği kayıt işlemlerinizi tamamladıktan sonraki 1 ila 3 ay arasında vize başvurunuzu yapabilmektesiniz. Dolayısıyla kayıt işlemlerinizin gecikmesi vize başvurularınızın da gecikmesi anlamına geliyor. Türkiye’de Work and Travel katılımcılarının büyük çoğunluğu vize başvurularını Nisan-Mayıs aylarında yapmaktadır. Bu durum başvuruların bu 2 ay içerisine yığılmasına ve yoğunluk yaratmasına sebep olmaktadır, bu durum aynı zamanda çok yoğun çalışan konsolosluk görevlilerini olumsuz etkilemektedir. Erken vize başvurusu yapan öğrenciler geç vize başvurusu yapan öğrencilere göre daha avantajlı olmaktadır.

5) Güvenlik (İsim) Soruşturması; Amerikan Konsolosluklarının, daha önce herhangi bir suça karışmış kişiler ile vize başvurusu yapan kişilerin isim ve soy isim benzerliğinden dolayı uyguladığı bir güvenlik prosedürü vardır. Başvuru yapan öğrencilerin herhangibir sabıka kaydı olmadığı sürece bu soruşturmalar olumlu sonuç vermektedir. Fakat bu süreç 1 ila 3 ay gibi bir zaman sürecinde sonuçlanmaktadır. Bu durum işlemleriniz bitmiş olmanıza rağmen beklemenize neden olacaktır, eğer başvurunuzu erken kayıt döneminde yapmadıysanız  da sonuçlanma tarihi Amerika’ya gidiş tarihinizi ertelemenize ve çalışacağınız işle ilgili problem yaşamanıza neden olabilir. Böyle bir duruma olasılık vermemeniz için ön işlemlerinizi erken yapmanızı öneririz.

6) Uçak Bileti ;Work and Travel programı ile Türkiye’den, aynı tarihlerde binlerce öğrencinin Amerika’ya seyahat edecek olması, uçak biletleri temininde ve fiyatlarında ciddi bir sıkıntı yaratmaktadır. Yaşanan bu sıkıntıya paralel olarak havayolu şirketleri, biletleri erken tarihlerde satabilmek için, giderek artan bir fiyat politikası uygulamaktadır.

Programa erken kayıt olmak, erken tarihlerde vize başvurunuzu yapabilmenize ve dolayısıyla vize başvurunuzun sonucuna göre erken tarihlerde uçak biletlerinizi sıkıntı yaşamadan temin edebilmenize olanak sağlamaktadır.