Erasmus Staj Hareketliliği Programı Nedir?

Erasmus Staj Programı, öğrencilerin stajlarını yurtdışında yaparken program süresince ki masraflarını karşılayabilmesi için hibe aldığı öğrenci değişim programıdır. Avrupa Birliği’ne üye ve aday ülkelerin katılımıyla gerçekleşir. Türk üniversitelerince daha çok bilinen, üniversite öğrencilerinin eğitimlerinin 1 akademik yıl veya yarı yıl farklı bir ülkedeki üniversitede aldığı Erasmus programı kapsamında olan Erasmus Staj Programı’nda, öğrenciler üniversitelerinin yaptığı sınavlarda başarılı olup programa katılmaya hak kazandıktan sonra program kapsamındaki bir ülkedeki kuruluştan staj yapacağına dair davetiye almalı ve bu davetiyeyi üniversitesindeki ilgili öğretim görevlisine ibraz etmelidir.

Erasmus Staj Hareketliliği Programı Başvuru Şartları?

Programa katılımın ilk şartı üniversite öğrencisi olmaktır. Programa sadece üye üniversitelerin öğrencileri başvuru yapabileceğinden öncelikle okulunuzun Erasmus Staj Programı’ında olup olmadığı kontrol etmeniz gerekiyor. Eğer okulunuzda Erasmus Staj programı düzenleniyorsa ilgili eğitim görevlisiyle iletişime geçerek programa katılım için başarılı olmanız gereken Erasmus Staj Başvuru Sınavı’nın ne zaman olduğunu öğrenip katılım için başvuru yapmalısınız.

Kimler Başvuru Yapabilir?

Erasmus Staj Hareketliliklerine her bir öğretim seviyesinde (Ön lisans- lisans, yüksek lisans ve doktora) toplamda 12 aya kadar parça parça 1’den fazla katılınabilmektedir.

Not Ortalaması

Ön Lisans, Lisans; Genel Akademik Not Ortalamanız minimum 2,20/4,00 olmalıdır.

Yüksek Lisans, Doktora; Genel Akademik Not Ortalamanız minimum 2,50/4,00 olmalıdır.

Not: Başvuru aşamasında genel akademik not ortalamanız belirtilen minimum puanın altında iken (açıklanmamış notunuz varsa) transkriptinizin en son güncellenen halini mutlaka son başvuru tarihine kadar sistemden güncellemeniz gerekmektedir.

Dil Yeterliliği

Programa katılım hakkı kazanabilmeniz için üniversitenizde düzenlenen dil yeterlilik sınavına girmeniz gerekmektedir. Eğer dil yeterliliğinizi gösteren bir sertifikanız varsa dil sınavına girmeden de başvuru yapabilirsiniz.

Staj Yapacağım Kuruluşu Nasıl Bulurum?

Programa katılmaya hak kazanan öğrenciler programa üye ülkelerdeki bir kuruluştan staj yapacağına dair bir davetiyeyi üniversitesinin ilgili öğretim görevlisine ibraz etmektedir. Staj davetiyesi olmayan katılımcılar programa katılım sınavından başarılı olmalarına rağmen maalesef programa katılamamaktadırlar. AmericanLife ABROAD olarak programa katılmaya hak kazanmış lakin staj yapacak bir kuruluş bulamayan öğrencilere danışmanlık yaparak onlara staj yapabilecekleri bir kurumla iletişime geçirerek gerekli davetiyeyi almalarında yardımcı olmaktayız.

Program Süresi Ne Kadardır?

Erasmus Staj Programından lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri en az 2 ay en fazla 12 ay yararlanabilirler. Katılımcılar bu süreyi daha çok üniversitelerinin eğitim yılı başlangıç ve bitiş tarihlerine göre belirler.

Erasmus Staj Kapsamındaki Ülkeler

Staj yapabileceğiniz ülkeler; Avusturya, Danimarka, Finlandiya, Fransa, İrlanda, İtalya, Lihtenştayn, Norveç, İsveç, Birleşik Krallık, Belçika, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Kıbrıs Rum Kesimi, Almanya, Yunanistan, İzlanda, Lüksemburg, Hollanda, Portekiz, Slovenya, İspanya, Bulgaristan, Estonya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Malta, Polonya, Romanya, Slovakya, Makedonya.

Program Ücreti Ne Kadardır?

Erasmus Staj Hareketliliği program ücreti 350 Euro’dur. Öğrencilerimiz işlemlerini başlatmak için 50 Euro’luk ön kayıt ücretini ödemelidir. Daha sonrasında kendisine bir eğitim kurumunda ilgili bir pozisyon bulunduktan sonra da program ücretinin geri kalan kısmını ödeyeceklerdir.

Erasmus Staj’da Konaklama?

Bu programda konaklamanın sorumluluğu öğrenciye aittir. Hem biz hem de Erasmus Staj için gideceğim eğitim kurumu mutlaka yardımcı oluyor ama konaklama konusunda kesinlikle garanti vermiyoruz.