Almanya’da üniversite eğitimi almış öğrencilerin diplomaları sadece Türkiye’de değil dünyada kabul görmektedir. Dünyada kabul görmüş üniversiteleri, kaliteli eğitim sistemi, ücretsiz üniversite okuma fırsatı, Avrupa’da çalışma hakkı ve daha bir çok avantajıyla Almanya dünyanın birçok ülkesinden öğrencilerin eğitim almak istediği bir ülke konumundadır. Almanya’dali devlet üniversilerinin hepsinde YÖK denkliği bulunmaktadır.

Neden Almanya’da Üniversite?

Almanya’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler çok geniş bölüm seçeneklerinin yanı sıra bilimsel araştırmalara ve dünyaca ünlü firmalarda staj yapma imkanına sahip olarak kariyer anlamında büyük şanslar elde edebilirler.

Almanya’da Ücretsiz Üniversite

Almanya’da üniversitelerin giderleri hükümet tarafından desteklendiği için öğrencilerin üniversitelere büyük paralar ödemesine gerek olmamaktadır. Yıllık olarak 200 Eur ile 1000 Eur arasında üyelik ücreti altında bir harç alınmaktadır. Türkiye’deki özel okulların ücretleriyle karşılaştırıldığında bu rakamlar çok düşük kalmaktadır.

Almanya’da Üniversite Sonrası Yaşama ve Çalışma Hakkı

Almanya, sürekli olarak araştırmaya ve gelişmeye yönelik eğitim sistemiyle öğrencileri kariyer yapmaya teşvik etmekte ve verdiği uluslararası geçerliliği olan diplomalarla birçok firma tarafından tercih sebebi olmaktadır. Dünya’nın heryerinde geçerliliğe sahip olan diplomaya sahip olan öğrenciler henüz mezun olmadan önce önemli firmalarda yaptıkları uygulamalı stajlar sonrasında iş teklifleri almaktadır. Almanya’daki bir üniversiteden mezun olmanın en büyük avantajlarından biride Almanya ve Avrupa’da yaşama ve çalışma hakkına sahip olmalıdır. Dünyaca ünlü markalara sahip olan Almanya’da özellikle mühendislik alanında iş bulunmasında zorluk yaşanmamaktadır.

Almanya’da Üniversite Başvuru Şartları

Almaya’da bir üniversiteye başvuru yapabilmenizin İLK ŞARTI LYS ile Türkiye’de bir lisans programını kazanmış olmanızdır.

 • Kazandığınız üniversitenin devlet veya özel olması fark etmiyor.
 • Kazandığınız bölümü veya bölüme eşdeğer farklı bölümleri okuyabilirsiniz.
 • Kayıt yapıp bir veya bir kaç dönem okuduysanız yatay geçiş yapabilirsiniz.
 • LYS’i daha önceki yıllarda kazandıysanız başvuru yapabilirsiniz.
 • Türkiye’de 2 yıllık Meslek Yüksek Okulu kazandıysanız mezun olduktan sonra Almanya’da üniversite başvurusu yapabilirisniz.
 • Türkiye’de lisans programından mezun olduysanız ALES gerekmeden Almanya’da yüksek lisans yapabilirsiniz.

Neden AmericanLife Abroad?

Almanya’da üniversite yerleştirme konusunda danışmanlık hizmeti tecrübe, bilgi ve organizasyon becerisi gerektiren çok önemli bir konudur. Zaman ve para kaybı yaşamamanız için mutlaka profesyonel danışmanlık almanızı öneririz. AmericanLİfe Abroad’un danışmanlık hizmetinin içeriği nedir?

 • Almanya’da üniversitelere ön başvuru işlemlerinizin takibi,
 • Bütçenize uygun kaliteli ve akademik amaçlı dil eğitimi programlarına yerleştirme,
 • Evrak prosedürleri, tercüme ve vize sürecinde etkili danışmanlık,
 • En uygun üniversite seçimi ve kayıt sürecinde kapsamlı rehberlik.
 • Üniversite yerleştirme işlemlerinizde Istanbul ve Almanya merkezli destek.